Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Ve dvou se to lépe táhne

Projekt Metodika II. končí, ale kdo ví, kdy se nám zkušenosti spolupráce v prostředí wiki budou hodit. Proto mi dovolte popsat dvě zkušenosti z poslední doby, které mě přesvědčily o tom, že podobné prostředí je přínosem pro všechny zúčastněné.

Příklad první – napišme článek

Do konce roku 2011 vyjde v modulu Články textík, ve kterém mé kolegyně popisují zkušenosti s bílými deskami ve výuce. Cílem bylo vložit nějaký úvod a pak připsat konkrétní zkušenosti s touto pomůckou.

Kdybychom nepoužívali wiki (nebo jiné podobné sdílené prostředí), tak by mezi námi proběhla možná i desítka emailů s přílohou, tvořila by se verze článku č. 1 až verze č. 5a (nebo č. 5b?) a každá bychom měla nahuštěnou jednu složku dokumenty v různých fázích vzniku. A to ještě pominu problémy s obrázky – vložené do textu řádně nafouknou velikost dokumentu, přiložené v příloze by se mohly někam zatoulat…

autor: Scott Maxwell

autor: Scott Maxwell

Protože jsme však neměly problém vstoupit do modulu Wiki, stačilo jen vytvořit základní stránku a umožnit všem spolupracovníkům zobrazení a úpravy této stránky. Článek vznikl asi během týdne a každá z nás měla možnost sledovat téměř online, jak se pomaloučku rodí.

Příklad druhý – napiš heslo

V modulu Wiki je jednou ze stěžejních sekcí Pedagogický lexikon. Snažíme se zde vytvořit tematickou databázi hesel pro pedagogickou veřejnost. Oslovujeme odborníky a spolupracujeme s učiteli z praxe, abychom zajistili kvalitu a odbornost vkládaných textů.

V současnosti jsou vkládána nová hesla z oblasti speciální pedagogiky. Autoři tvoří texty přímo v modulu Wiki, společně je upravujeme (opět využíváme výhody, že autoři umožnili zobrazení a úpravy stránek jen konkrétním lidem) a následně je pak koordinátor přesouvá na správné místo v Pedagogickém lexikonu.

 

A jaký je Váš příklad spolupráce na Metodickém portálu?


    hodnotili 4 uživatelé

2 komentáře k příspěvku

  1. avatar

    WIKI je úžasné prostředí pro sdílení a spolupráci. Společná tvorba se nám osvědčila už mnohokrát, možnost doplňování, přidávání, úprav, dalších zkušeností a variant .. momentálně WIKI využíváme i v rámci eTwinningu pro kolegyně ze Slovenska. Kéž by si ji učitelé naučili více využívat (a měli proto i nadále možnost).

    Ve WIKI plánujeme naše "komunitní" školní akce - Spaní ve škole, Čarodějnice - a není nad to, vysypat na jednu hromadu nápady a pak postupně třídit, vybírat a dávat tomu reálnou podobu.

  2. avatar

    Ano, můžu slova Hanky jen potvrdit. Mně osobně toto sdílecí prostředí velmi vyhovuje. Nemusí zde platit jen ve dvou se to lépe táhne, ale může se zapojit i více uživatelů. A také pružnost wiki je výborná vlastnost, editační prostředí je jednoduché atd. DOPORUČUJI nejen vyzkoušet, ale i využívat :)

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.