Úvodní strana Seznam blogů Blogeři VIP blogy Registrovat se a založit nový blog

Bilancování s wiki

Bylo těsně před Vánocemi 2008, kdy jsem odcházel ze setkání se Zdeňkem alias Danem Slejškou z někdejšího sídla VÚP v Praze. Odnášel jsem si nabídku spolupráce na zajímavém projektu inovace Metodického portálu při tvorbě nového komunitního modulu wiki a hezký stolní kalendář – Inspiromat 2009.  Dal jsem si čas na rozmyšlenou a slíbil jsem Danovi, že mu dám po Vánocích vědět. Včera to byl právě rok, kdy jsem mu napsal, že do toho jdu.

Za to rozhodnutí jsem moc rád a jsem vděčný Danovi, že mi otevřel dveře k moc zajímavé práci spolu se Stáňou Andršovou, Pepou Vlachem, Lenkou Urbanovou, Dominikem Fellnerem a Danem Francem. Moc rád vzpomínám na první měsíce tohoto právě končícího roku, kdy jsme se každý čtvrtek setkávali, abychom společně promýšleli a tvořili zárodky dnes již existujících komunitních modulů. Byli jsme na tom různě. Zatímco Lenka měla již bohaté zkušenosti s diskuzemi z Gympliště, blogy, které měli na starosti Stáňa s Pepou, už také šlapaly, Dominik, na němž leželo Digifolio, a já s wiki, jsme byli teprve na začátku. Museli jsme se naučit vnímat dosavadní vývoj a poslání Metodického portálu a ve vztahu k nim teprve promýšlet smysl nových komunitních částí.

Po několika měsících společného hledání, promýšlení, plánování, navrhování, instalací a programování (zde patří za wiki velký dík Ondřejovi Nešporovi) byla na světě wiki.rvp.cz. Pátého srpna do ní Pepa Vlach pozval „otce a matky zakladatele“ z diskuzí, aby jí pomohli začít růst. Ujali se svého úkolu s opravdovou rodičovskou péčí.  Neváhali wiki obětovat mnoho hodin v době, kdy mohli trávit příjemnější chvíle třeba v lese nebo u vody. Někdy kvůli ní i časně ráno vstávali. Dík patří především Hance Pilařové, Janě Knéřové, Míše Gondekové, Petře Stanjurové, Pavle Hýblové, Pavlíně Hublové, Lence Říhové, Lucii Slejškové, Janu Zouharovi, Josefu Valentovi, Haně Kaískové, Svatopluku Marešovi, Josefu Regnerovi.  Tito lidé zásadně přispěli k tomu, že jsme 22. září mohli wiki otevřít veřejnosti s pocitem, že už v ní bude pro nově příchozí dostatečně útulno. Chtěli jsme, aby lidé, kteří wiki navštíví, měli chuť se do ní vracet a tu a tam snad také něco přinést s sebou. A lidé opravdu začali chodit a zdaleka ne s prázdnou. Mezi těmi nejštědřejšími musím jmenovat alespoň pana Oldřicha Suchoradského, Milana Taláčka, Věru Gošovou, Miloše Bukáčka, Irenu Pekárkovou, Lucii Sirůčkovou, Janu Zárubovou, Jitku Zukalovou, Jaroslavu Štěpánovou a pana Helmuta Harzera. O jazykové korektury se začala s péčí starat Milena Králová. A tak wiki rostla, až v ní bylo k nalezení více než 170 stránek s různými kolekcemi obrázků, přes 60 výkladů různých termínů z pedagogické teorie a praxe a celá řada různých stránek s náměty k výuce, které se nevešly do jiných modulů.

Je těsně po Vánocích, sklonek roku 2009. Stolní kalendář – Inspiromat 2009 vyměňuji za diář – Inspiromat 2010. Listuji si v něm a zastavuji se postupně na stránkách Aktivizační metody, Bloomova taxonomie a Centra aktivit. Procházím také stejnojmenné stránky ve wiki. Dostal jsem od Stáni za úkol připravit stránku Bloomova taxonomie, aby se stala svorníkem spolutvorby na Metodickém portálu v rámci Inspiromatu 2010. Neodpustím si, abych podobným způsobem neupravil ještě stránku Aktivizačních metod, která Bloomově taxonomii předchází. Je to dobré téma pro zahájení roku. Mám při tom v hlavě neskromné přání, aby se wiki stala v roce 2010 takovým malým centrem aktivit na Metodickém portálu.


    nikdo zatím nehodnotil

Jeden komentář k příspěvku

Přidejte komentář

Abyste mohli komentovat příspěvky, musíte být přihlášení.